Poslancom z akademickej obce záleží na kvalite vysokých škôl až v poslednom rade

Autor: Igor Hornak | 30.5.2019 o 9:41 | (upravené 30.5.2019 o 21:00) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  746x

Novela vysokoškolského zákona ruší časové obmedzenie pre rekrorov, prorektorov. Dedkovia držiaci sa flekov za zásluhy univerzity zakonzervujú, ale nikam neposunú.

 Podnikateľ zvolený do slovenského parlamentu musí ukončiť svoje podnikanie, pustiť predstavenstvo, podobne zamestnanec sa musí vzdať svojho zamestnania. Existujú ale výnimky – advokáti a vysokoškolskí učitelia. Rovnaké biznisy, povolania, ako každé druhé, len trochu privilegované. Prečo? Lebo veľa právnikov a učiteľov sedí v najvyššom zákonodárnom zbore. Žiadny kapor si rybník nevypustí. (Oprava: svoj občiansky život nestrácajú zamestnanci a slobodné povolania. Za uvedenie nepravdivého tvrdenia sa ospravedlňujem.)

Pri novele vysokoškolského zákona ale zaperlili. Rektori, ktorí doteraz mohli „slúžiť“ 2 funkčné obdobia, budú môcť slúžiť doživotne. Prípadne si svoje pôsobenie predĺžiť mumifikáciou a balzamovaním. Univerzity potrebujú hlavne dynamiku, pulzovať v rytme najnovších poznatkov ak majú čo len trochu konkurovať s ostatnými univerzitami v blízkom okolí. Nie, my budeme mať skanzeny doživotných rektorov, ale aj profesorov menovaných prezidentom republiky.

Školstvo potrebuje zmenu. V 1. rade v pedagogickom zbore. Profesor je systemizované miesto, funkčné zaradenie, nemá byť doživotný titul. Profesorom sa odborník, vedec môže stať, ak ho angažuje vedenie univerzity (biznismeni, čo univerzitu riadia spolu s jej vedeckým výborom), lebo vedia, že zvýši jej prestíž vlastnou medzinárodnou prestížou. Zdvihne úroveň poznatkov na univerzite vo výskume a vzdelávaní študentov. Že odovzdá skúsenosti, vyčerpá sa, skončí mu angažmán, pobeží ďalej. Ako hokejista v NHL alebo operný spevák čo vymení La Scalu za Met.

30% najlepších študentov odchádza študovať do zahraničia. Odchádza skutočná elita, tvorci národného produktu, pridanej hodnoty. Zato my budeme mať mauzóleum balzamovaných rektorov. To už nám naozaj na Slovensku preskočilo?  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?