Chcem vždy stáť v 1. rade

Autor: Igor Hornak | 13.5.2019 o 11:31 | (upravené 13.5.2019 o 16:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  468x

AndrejaDanka, jediného predstaviteľa členského štátu na Kremeľských oslavách konca vojny umiestnili do 2. radu predstaviteľov. Čo ako servilne sa budeme voči Rusku chovať, vždy budeme len v druhom rade. 

Andreja Danka, jediného predstaviteľa členského štátu na Kremeľských oslavách konca vojny umiestnili do 2. rady predstaviteľov. Putin ho minul bez povšimnutia, napriek tomu, že sa Danko tlačil vpred aby sa vodral do Putinovej pozornosti. Našťastie si Dankove úsilie všimol Putinov pobočník, a prezidenta naň upozornil. Nasledoval Dankov hlboký predklon a podanie rúk.

https://www.webnoviny.sk/videofoto-danko-bol-na-vojenskej-prehliadke-v-moskve-podal-si-ruku-aj-s-putinom/andrej-danko-vladimir-putin-jpg/

EU je vraj druhé RVHP, diktát z Bruselu je ako diktát z Moskvy. Nie je to ale pravda. Zástavy členských štátov vejú v rovnakej výške a predstavitelia stoja v jednej rade. Nikto nie je odsúvaný dozadu. Samozrejme, že význam jednotlivých členských krajín je rôzny a ich významu sa prispôsobuje prístup EU k nim. Tandem Nemecko Francúzsko hrá jednoznačne prim, napriek neschopnosti toho druhého hospodáriť bez deficitov. Členské štáty majú postavenie zodpovedajúce ich hospodárskemu významu, ale aj aké si vyjednali v prístupových rokovaniach, viď  napríklad poľnohospodárske kvóty. Sú aj iné asymetrie - prístup k podporným fondom, na ktorých zas profitujú iní. Napriek tomu ale politika EU vzniká poväčšine konsenzom, čoho dôkazom je konštrukcia inštitútov EÚ. Európska komisia – ekvivalent vlády EU je tvorená eurokomisármi zástupcami členských štátov. Spôsob ich výberu nie je síce práve prejavom demokracie EU, je ale mechanizmus, ako dať veľkým aj malým krajinám zastúpenie a hlas, ktorý sa musí počúvať. Aj ďalšie orgány reprezentujú hlas členov: Európska rada je tvorená hlavami národných vlád, Rada Európskej únie zas rezortnými ministrami vlád členských štátov. Slovensko je teda jeden z rovných a náš hlas bude vypočutý najmä podľa veľkosti odkazu, ktorý nesie.

Sami sme pre Rusko treťoradou krajinou a kto trochu Rusov pozná vie, že vôbec nerešpektuje servilných, len hrdých a vystretých. Je signifikantné, že o Dankovej návšteve reportovala len tlačová agentúra, na rozhovor ho nevyhľadalo žiadne médium. Rusko na Slovensku nemá významnejší obchodný ani strategický záujem, sme pre nich príliš malí a nič svetoborné ani v kultúre ani technológii neponúkame. Nie sme, ani nebudeme žiadnym mostom, čo ako to dobre znie. Dankové hlboké servilné predklony, sú preto poškodzovaním vážnosti Slovenska. Vo svete hrdých národov a hrdých ľudí sa neprosíka.

Sme v Európskej únii aj preto, aby sme nestáli v predklone. Nepokazme preto naše členstvo v Únii primitívnym nacionalizmom, premršteným národným egoizmom, naopak, rozumne presadzujme naše práva, dodržiavajme naše povinnosti, zapájajme sa do diskusií. Prinášajme návrhy formujúce celú Úniu. Len tak nás bude vidieť a len tak poslúžime záujmom Slovenska.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koronakríza už berie prácu Američanom a Nórom. Čaká to aj Slovákov

Aj optimistický scenár je o náraste nezamestnanosti.

Analytik: Prečo banky sprísňujú úvery? Chránia sa

Banky ohlásili výrazne obmedzia úverov.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Nie sme vo vojne (píše Michal Havran)

Pocit, že za vami stojí celá spoločnosť, je najvýznamnejším znakom civilizácie.


Už ste čítali?