Za baníkov spoločne s Greenpeace!

Autor: Igor Hornak | 5.12.2018 o 15:40 | (upravené 6.12.2018 o 13:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  211x

Úsilie za zavretie baní na Ponitrí nie je len bojom za lepšie životné prostredie a rozumné nakladanie s verejnými zdrojmi. Je to rovnako aj boj o lepší život baníkov. 

Baníci! Greenpeace sú Vaši priatelia. Chcú zmeniť Vaše životy. Zbaviť Vás lopoty, pomôcť nájsť zmysluplnú prácu, poskytnúť šťastie Vašim rodinám a pokojný spánok Vašim ženám, čo sa neustále o Vás boja. A to všetko tým, že chcú zavrieť bane, ktorým odovzdávate Váš drahocenný čas, zdravie, životy. Takže nie sú Vaši nepriatelia, naopak, sú to možno Vaši jediní priatelia, spolu so všetkými, čo chcú hornonitrianske bane zavrieť. Zavesiť na ne hrubý zámok, prostredie sanovať, možno ponechať jednu ťažobnú vežu a šachtu premeniť na múzeum.

Tí, čo Vám Vašu prácu dávajú, totiž Vašim priateľom nie sú. Vaša existencia ich zaujíma možno menej, ako teplota vody v ich domácich bazénoch, parfém frajerky, očkovanie psa. Vaša banícka existencia im slúži len na presťahovanie peňazí z kasy štátu do vlastných vreciek alebo balíčkov alobalu. Vy ste len rukojemníkmi tohto výpalného, na ktoré sa skladám aj ja, každý, čo odvedie daň alebo čo len šťukne vypínačom na ľubovoľnom elektrickom spotrebiči. Pretože naša hornatá, vínorodá, bohabojná a zdravého rozumu zbavená krajina dotuje nielen ekologické obnoviteľné zdroje energie, ale rovnako aj tie najšpinavšie, ako je uhlie ktoré v pote tváre dobíjate. S uhlím, ktoré nakopete sa totiž toho veľa urobiť nedá, len ho spáliť v blízkej elektrárni, ktorá by inak doviezla podstatne kvalitnejšie a lacnejšie uhlie z baní, v ktorých sa ťažba ekonomicky oplatí. Alebo  by elektrinu nevyrábala vôbec. Nielen, že dýchate uhoľný prach v práci, Vy a Vaše rodiny a susedia dýchate jeho spaliny denno-denne.

Ak zavrú Vaše bane, jasné, že Vás z roboty vykopnú. Nebudete viac baníkmi, možno prerušíte dlhú tradíciu Vašich otcov… Začnete ale nový život, v nových prácach. Bude to zmena, ale zmena k lepšiemu. A teraz vstupujem na scénu ja s nasledovnými požiadavkami, môj malý politický program pomoci baníkom.

 

Vláde Slovenskej republiky

Ako občan Slovenskej republiky vyzývam vládu Slovenskej republiky, aby ukončila dotovanie ťažby v baniach na Hornej Nitre a baníkom, ktorí v toho dôsledku stratia prácu poskytla:

1) Rekvalifikáciu na spoločensky požadované profesie zodpovedajúce schopnostiam každého z nich. Že sa práce neboja dokázali svojimi životmi.

2) Ak by ich mzda z dôvodu zmeny zamestnania mala poklesnúť pod súčasnú mzdu baníka, kompenzáciu, ktorá im tieto príjmy vyrovná.

3) Ak sa práca pre nich nenájde v blízkom okolí, kompenzáciu nákladov na cestovanie, prípadne príspevok na presťahovanie za prácou.

4) Ak sa rozhodnú podnikať, jednorázovú finančnú podporu a daňové úľavy počas 5 rokov. 

Prečo byť štedrý k baníkom? Veď ľudia strácajú prácu bežne, aj sa za ňou sťahujú bežne, zakladajú firmy a nik im na to neprispieva, naopak ich zdaní koľko sa dá. Rozdiel je podstatný – uzavretie pracovných miest v baniach je vo všeobecnom záujme. A potom, peniaze sa vlastne ušetria. Stačí presmerovať všetky tie dotácie.

Milí baníci, určite tratiť nebudete. A s Vami ani veľká väčšina z nás. A tých zopár, ktorým vyschne prameň to bolieť nebude, majú už dosť v alobale.

Pridajte sa!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo máme právo vedieť, či sa Fico cíti zle

Problémy predsedu Smeru môžu ovplyvniť kampaň.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Aspoň Kalavská má hrdosť

Ministerka si demisiou možno naštartovala politickú kariéru.


Už ste čítali?