Nedostali sme liekovú agentúru? Žiadny dôvod na nárek.

Autor: Igor Hornak | 21.11.2017 o 12:57 | (upravené 21.11.2017 o 19:12) Karma článku: 5,82 | Prečítané:  343x

Nepridelenie Európskej liekovej agentúry do Bratislavy mi žiadny smútok nespôsobilo, skôr naopak. Nie, v žiadnom prípade nie som neprajný k môjmu mestu, ani žiadny zápecnícky xenofób. Prečítajte si viac.  

Európska lieková agentúra (EMA) zamestnáva približne 600 zamestnancov od rady riaditeľov, cez expertov až po pomocné referentské funkcie. Ľudí v produktívnom veku, zvyknutých poberať európske platy. Pre Slovensko mali byť síce znížené, reflektujúc cenové relácie na Slovenku indexom 0,757 (pre Londýn boli naopak zvýšené 1,418 krát, Británia je drahšia).

 

Platy sú podelené do kategórií a začínajú pre najnižšiu na 3507,10 EURa pre najvyššiu na 6502,67 EUR (je to v danej kategórii najnižšia suma, za každý ďalší stupeň vám ešte pridajú). K tomu prichádzajú prídavky (allowances): Na dieťa 398,40 EUR, predškolské 93,95 EUR, príplatky na mesačné vzdelávanie 260, a ďalej ročné 12200 EUR na základnej a 14400 EUR na strednej škole. Keďže ste zahraničný občan, čo býva v prenajatom, tak si k tomu ešte pridajte 16% a 4% z platu a zaopatrenia rodiny. Brutálna kúpna sila vpadne do našich obchodov, kaviarní a krčiem. V krajine, kde je už teraz index ceny kávy viedenský - dôvod pre ďalšie zdraženie.

Všetci musia samozrejme bývať a bývať budú v prenajatom - aj keď sa prenajímatelia bytov potešia, zase silný dopyt po nadštandardných bytoch v našom malom meste trhom nájmov zamáva. Rodiny si samozrejme dovezú aj auto či dve, ako v Bratislave bez neho? 600 x 2 = 1200. Parkovacie miesto nad zlato. V Londýne cestovali do práce metrom, v Bratislave sa autobusom nepovezú.

Vplyv na kvalitu bežného školstva, pri tých príplatkoch sa deti roztratia v zopár medzinárodných školách, ktoré majú na priemernú vzdelanosť väčšinového obyvateľstva zanedbateľný vplyv. Prínos preto nebude žiadny. 

Aj keď euroúradník chorie menej, aj on musí občas k lekárovi. Predpokladám, že bude obslúžený v tých zopár kvalitnejších zdravotných zariadeniach, čím ich urobí ešte nedostatočnejšími pre bežného Jana.

Jednoducho, pre takéto sústo je Bratislava primalá. Aj keď tu máme slušne platených manažérov aj expertov - expatov, neprišli skokovito, ale postupne. Trh sa mal čas adaptovať. Prítomnosť zahraničných manažérov znamená zamestnanie násobkov domácich pracovníkov, cena ich práce sa ale prispôsobujú trhu, teda inflačne pôsobí len málo. 

Naši vyjednávači sa príliš spoľahli na diplomaciu, nebrali zreteľ na kvalitu toho, čo ponúkajú. Mesto bez mobility funkčnej mestskej dopravy, s centrom prehustenom autami, hovoriace čudnou rečou, bez leteckej dopravy (prepáč Ryanair a Wizzair). S chabým zdravotníckym systémom, nepomerne vysokými cenami tovarov a mnohých služieb voči ich kvalite. A k tomu pridajme aj nechuť akceptovať registrované partnerstvá a iné v EU bežné veci. Ani zamestnanci EMA sa do Bratislavy veľmi nehrnuli. Dokonca ani nadštandard, ktorý sa im zaviazala poskytnúť vláda v porovnaní s bežnými obyvateľmi Bratislave nezabral. 

Ako nabudúce v podobných súťažiach zvíťaziť? No predsa zlepšiť podmienky pre väčšinu obyvateľstva, dobrou dopravou, dobrou dostupnosťou verejných služieb pre každého. Ak sa má niekto presťahovať nechce žiť v gete, ale zdieľať radosti z žitia s celou komunitou. 

Zvíťazil Amsterdam. Okrem naozaj funkčného mesta si beztrestne zapálite aj maryšu, nemyslite, že experti na lieky nepoznajú jej liečebné blahodárne účinky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?