Hĺbková analýza programového vyhlásenia vlády

Autor: Igor Hornak | 14.4.2016 o 10:52 | (upravené 3.5.2016 o 18:32) Karma článku: 7,25 | Prečítané:  931x

Ak očakávate, že budem zoširoka a dostratena rozoberať každé slovíčko v programovom vyhlásení novej vlády, tak to ani nečítajte. Naopak, pod hĺbkovým rozumiem prienik hlboko pod povrch floskulí vládneho gramatického cvičenia.

 

Štáty vznikli, aby ochraňovali moc panovníka. V rôznych revolúciách túto moc panovníci postupne strácali v prospech občanov, tí ale o získanú moc postupne zase prichádzali vďaka prehlbovaniu zastupiteľskej formy výkonu moci. A ako je známe aj z iných oblastí života, osoh má hlavne ten, čo niečo využíva, nie ten, komu to formálne patrí. Podobne je to aj s mocou. To je aj východiskom mojej analýzy. Postupne rozoberiem jednotlivé rezorty:

Oblasť financií

Maximalizácia daňových príjmov štátu od čo najširších vrstiev obyvateľstva. Dôležité je vybrať čo najviac – aby bolo možné, čo najviac prerozdeliť. Naďalej budeme bojovať s daňovými únikmi iných aby sme mohli prevádzkovať vlastné schémy. Vyrovnaný rozpočet? Možno, raz snáď. A má ho vôbec niekto okrem Grékov pred započítaním dlhovej služby? Veď naše bohatstvo nevzniká šetrením a tvorením, ale prístupom k peniazom tých druhých. Prísľub zrušenia daňových licencií niekedy v 2018, možno nejaké zníženie zaťaženia živnostníkov…Aj DPH sa už dávno mala vrátiť na 19%.

Spravodlivosť

Zabezpečiť ochranu a beztrestnosť sebe a klientom. Ostatné nejak fungovať bude, veď ľudia si svoje cesty nájdu a kto to nedokáže, jeho chyba. Protischránkový zákon je prežitok. Počkáme na európske riešenia, predsa s korupciou treba bojovať koordinovane.

Zdravotníctvo

Túto zlatú baňu predsa nepokazíme. Už teraz sa nám darí úspešne presviedčať verejnosť, že v zdravotníctve je málo peňazí. Preto ani slovo o zrušení zdravotnej dane z dividend pre malých investorov. (Že je naše zdravotníctvo relatívne najdrahšie dokážeme utajiť). Zbytočné zákroky ordinované v našich zariadeniach a špeciálne kódy predsa poskytujú vysokú výnosnosť. Sľubné budú aj PPP projekty. Stavy zdravotníckeho personálu môžu kľudne poklesnúť, v pár nami používaných špičkových klinikách predsa udržíme kvalitu. Nedostupnosť zdravotníctva pre zvyšok aspoň odľahčí dôchodkový systém.

Sociálne veci

Že je u nás práca jedna z vôbec najdrahších je predsa skvelé. Naďalej udržíme fikciu o hrubých mzdách a ich nízkom zdanení. Ľud aj tak nikdy nechápe, že zamestnávateľ mu platí v skutočnosti superhrubú mzdu, z ktorej odvádza takmer najviac v celej EU. Našim zamestnávateľom, príslušníkom oligarchickej triedy to vykompenzujeme aj v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva. Ďalšími krokmi musí byť utajenie faktu, že dnešní pracujúci už žiadne dôchodky dostávať nebudú. Ak by mali vzniknúť obavy, zvýšime trochu dôchodky súčasným dôchodcom, aj nebankovky pred kolapsom zvyšovali sľubované úroky.

Hospodárstvo

Budeme pokračovať v regulácii a byrokratizácii. Veľké podniky vďaka iným poskytnutým výhodám, odpusteniam daní a dotáciám na zamestnanosť to zvládnu. O tie malé nestojíme. Navyše byrokratizácia a rôzne povinne nakupované služby poskytujú ďalší spôsob ako vybrať mimo daní pre nás dodatočné príjmy.

Budeme podporovať startupy, naše deti by si mali skúsiť podnikanie, raz to tu preberú.A ten zvyšok nech sa ďalej zoceľuje, natrénujeme tých, čo to napriek tomu nevzdajú na horšie časy.

Zahraničné veci

Len príliš nevyniknúť pri predsedníctve Európskej únie. Akákoľvek iniciatíva, originálna myšlienka predsa len naštve eurobyrokrata. Našim cieľom predsa nie je vojsť do dejín ako nejaký veľký národ, našim cieľom je maximalizovať vlastné príjmy. Postačí aktivita v zabezpečení kvality chlebíčkov, sprievodného programu a vlajkovej výzdoby. Nič iné sa predsa od nás nečaká, len vhodne využiť právo malej krajiny „držať hubu“. Len nech fondy z EU teču, nepokazíme si to predsa nejakou „lacnou“ originalitou.V týchto intenciách zmiernime aj náš protiimigračný „odboj“!

Poľnohospodárstvo

Podpora fariem a generačná obnova v poľnohospodárstve je veľká téma. Deti pozemkových oligarchov dorastajú, treba im poskytnúť lepšiu dotačnú politiku ich pozemkovej renty. Farmári to nejak prežijú. Zlikvidovali sme im predaj z dvora, vypáliť si bez dane nemôžu ani pre vlastnú spotrebu, otužujeme ich hygienickými kontrolami. 

Školstvo

Zo všetkého najviac potrebuje predsa pokoj. Rozvoj zabezpečia „planéty vedomostí“ a iné štedro dotované programy, ostatným postačí pokračujúce hlúpnutie. Áno, niečo pridáme aj učiteľom – školské odbory to akože vybojujú, aby učiteľov v budúcnosti nenapadlo podporovať nejakých nezávislých. Budujeme predsa stavovskú spoločnosť (my, nie nejaký Kotlebovia). Počet univerzít je primeraný, ako inak by sme mali tituly „profesorov“.

Kultúra

Okrem prerozdeľovania prostriedkov pre užitočných provládnych častuškárov a našich pochlebovačov, budeme podporovať aj nezávislú kultúru neomarxistických intelektuálov. Kotleba nám padol ako dar z nebies. Konečne máme vnútorného nepriateľa, voči ktorému sa s nami spoluidentifikuje aj kaviareň – už teraz nás za odmenu označujú za najlepšiu vládu vo Vyšegrade. Na Maďara, Žida, Sýrčana už veľa bodov nezoberieš. Navyše, bojuješ proti Kotlebovi, bojuješ aj proti dekadentnému Sulíkovi, nezávislému Matovičovi aj antisystémovému Kollárovi.

Vnútro

Vyšetrovať tak, aby bola pri oslobodzovaní našich zľahčená úloha súdov. Vhodne motivovať a stabilizovať policajný zbor k dodržiavaniu subordinácie v tomto zmysle. Inak padni komu padni. V systémových veciach sa venovať hlavne obstarávaniu s dôrazom na IT.

Obrana

Aby od nás nechceli príliš, občas pohrozíme nechuťou voči nejakej základni či spoločnej politike. Outsourcing obrany do NATO ale funguje spoľahlivo. Netreba nič meniť, ale aby sa nepovedalo, niečo minieme aj na zbrojenie. My jednoducho "neválčime", to by ste si všetci mali zapamätať a hotovo.

Aj vykonávateľ moci podlieha moci ekonómie: využiť vzácne zdroje tak, aby priniesli čo najvyšší efekt. Konať v prospech klienta, s ktorým má dohodnutú províziu poprípade realizovať projekt na vlastný účet, je najvýhodnejšie. Pre voliča sa totiž robí za nie príliš štedrý plat a liky na facebooku. Z toho sa nepostaví ani vila na Slavíne, ani radostný život pre vnúčatá.

Záverečné hodnotenie – ďaľšie 4 stratené roky pre väčšinu, 4 roky hojnosti pre zopár. Očakávanie je tristné, dúfam, že aspoň v niečom pozitívne prekvapia.

Ak sa vám článok páčil, podporte ho prosím aj na Vybrali sme.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?