Po Procházkovi aj Fico na lep skočil

Autor: Igor Hornak | 14.2.2016 o 11:24 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  724x

Majster spravodajských hier a agentúrnych činnosti Igor Matovič má ďalšiu obeť. PoProcházkovi s jeho pol na pol fakturáciou za reklamnú kampaň je ňou teraz sám Robert Fico.

Už som zažil priveľa slovenských volieb na to, aby som predpokladal, že kampaň bude súbojom faktov, programov, navrhovaných riešení, charakterov kandidátov a politických strán. Že namiesto toho budú vybuchovať diskreditačné bomby starostlivo na túto príležitosť uschovávané v šuflíkoch, bolo takmer isté. Tá naj mala špinou zahádzať Igora Matoviča a hodiť ju nemal nikto menší, ako sám premiér. A práve premiér jej mohol zabezpečiť najvyššiu brizanciu doslova zbrane hromadného ničenia. Ako „booster“ slúžili policajné domové prehliadky, komunikované zistenia, črepiny tvorili zápisnice z výsluchu svedkov. Hre napomohol aj sám Matovič prejavom drobnej neistoty, klamúc telom. Celá akcia mala vyvrcholiť vo verejnom monsterprocese v Téme TA3, pred žalobcom, aj sudcom v jednej osobe – ako obvykle kvalitne pripraveným moderátorom Petrom Bielikom. Dokonalý plán!

Ak by som chcel najať agenta na diskreditáciu politických protivníkov či elimináciu nádejných politikov, ani chvíľu by som nezaváhal nad voľbou Matoviča. Po rozvrate klubu SaS, konšpiračných hrách s domnelými ponukami úplatkov, po nahrávky Procházku. Projekt Matoviča na kandidátku jeho strany - nestrany dokázal pritiahnuť okrem vyložených streštencov aj kopec zaujímavých ľudí. Zdanlivo ich tak priviedol do politiky, na druhej strane ale politicky eliminoval nemožnosťou dať ich názoru a myšlienke schopnosť presadenia sa. Tak schopného protivníka si jednoducho môže dovoliť podceniť len dilentant.

Okrem podcenenia protivníka si inak veľmi pracovitý premiér tentokrát neurobil ani domácu úlohu. Máloktorá forma podnikania je dôveryhodnejšia, ako živnostenské. Či živnostník „ranuje“ firmu veľkosti taxíka, alebo zamestnáva stovky ľudí a zarába milióny, vždy ručí celým svojim majetkom za svoje záväzky, vrátane záväzkov z daní. Aj pred daňovým úradom ťažko uteká, aj po predaji podniku stále rovnako ručí. Ako živnostník nemáte rozdiel medzi svojim a firemným a v extréme môže exekútor siahnuť aj na PlayStation vášho syna. Či si teda Matovič previedol peniaze z jedného svojho účtu na iný svoj účet, alebo ich nebodaj prehral na hracom automate nič nemení na veci. Kiež by banky boli živnosťami, nebolo by potrebné zachraňovať ich z peňazí daňových poplatníkov. Keď to viem ja, a právnické vzdelanie sa mi vyhlo oblúkom, mal by aj docent právnik s CSc. za menom. Zišla by sa aj opatrnosť pred návnadou v podobe zničených účtovných záznamov. Profesionálny vyšetrovateľ či detektív Hercule Poirot, poručík Colombo, Mentalista aj Sherlock vybavení trochou empatie a psychológie vedia, že úspešní podnikatelia svoje účtovné záznamy a iné dokumenty len tak neničia. Úspech v podnikaní je hrdosť, a účtovné záznamy, dobré zmluvy, korešpondencia s partnermi, prototypy produktov či prvé výtlačky časopisov sú jeho dôkazom. Ako suveníry z vojny. Naopak, v prostredí obchodníkov tunelárov sa dôkazy mažú...

U Bielika nakoniec bomba vybuchla, tlaková vlna aj črepiny ale leteli opačným smerom.

Matovič zostal čistý a celá, namáhavo produkovaná akcia so zapojením štátnych silových zložiek, provládnej televízie, zverejňovaním tajných dokumentov, motivovaním orgánov štátnej moci tzv. „najvyšším záujmom“ (ako inak by polícia vyšetrujúca jasné kauzy desaťročia konala tak rýchlo?). Aj účtovníctvo sa našlo, aj potvrdenia o zaplatení daní, dôkazy potvrdené samotnou finančnou správou, ktorá u Matoviča svoju povinnosť rozhodne neodflákla. Matovič klamal telom. Schopným dávkovaním informácií priviedol premiéra a kopec osôb na alebo za hranu trestného konania ako výborný agent provokatér a oni sa dali prichytiť s dymiacou hlavňou. Podobne, ako sa dalo namotať veľa osôb v SMERe na zdanlivú beztrestnosť predražených tendrov, nákupov zbytočností, podivných rozhodnutí, okrádania veriteľov aj bežných ľudí. Ani zdanlivá bezpečnosť úradu získaného po politickej linke, v ktorých rozhodujú tak, aby uspokojili svojich politických mecénov nemusí byť nekonečná.

 

Pokiaľ viem, na premiéra za jeho hyperaktivitu pri denunciácii Matoviča boli podané trestné oznámenia. Predátor sa ľahko zmení na korisť. Príbeh „agenta“ Matoviča si zaslúži film. Navrhnite titulok!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?