Aký je rozdiel medzi nezamestnaným černochom zo Stredozápadu a Gréckom?

Autor: Igor Hornak | 7.7.2015 o 12:17 | (upravené 7.7.2015 o 13:06) Karma článku: 6,92 | Prečítané:  668x

Vznik hypotekárnej krízy, ktorá prerástla do globálnej finančnej krízy sa často dáva za vinu údajnej hypotéke poskytnutej nezamestnanému černochovi kdesi na americkom Stredozápade. Príbeh Grécka a tejto hypotéky je dosť podobný.

Keď dávajú ber, veď nejako bude, založený dom nejak vyplatím, diaľnice nám nikto nerozoberie ani platy, čo sme už vyplatili úradníkom. 

Kým na počiatku hypotéky nezamestnaného černocha bolo pravdepodobne motivačné školenie pre predajcov v niektorej z hypotékárnych bánk. Potreba neustáleho rastu produkcie, dostupnosť zdrojov na trhu a v neposlednom (alebo skôr) v prvom rade aj vidina zarobenej provízie. Aj za poskytovaním úverov Grécku bola číra chamtivosť. Grécke dlhopisy niesli predsa len o par bázických bodov viac, ako nemecké bundy, ručenie bolo ale v podstate rovnaké. Aj Gréci platili EURom, pre idealizmus alebo skôr bláznovstvo tých, ktorí im to dovolili. Až sa ucho utrhlo.

Tak, ako nešťastný černoch svoju hypotéku nikdy nesplatil, znížiac tým bonitu všetkých cenných papierov do ktorých ju zahrnuli, až po stabilitu bánk, ktoré tieto cenné papiere nakúpili. Ani Grécko a jeho cenné papiere, ani jeho dlh v zúčtovacom mechanizme Eurozóny (Target 2) nebudú nikdy splatené v nijak podstatnej výške.

V Amerike skrachoval Lehman Brothers, 4. najväčšia investičná banka (v Európe by ju označili ako tzv. „systémovú“) a rozpútala sa globálna finančná kríza. Americká vláda po páde Lehmana prišla napomoc a začala viacerými programami ostatné banky refinancovať aby trhom vrátila likviditu a obnovila dôveru. (Mimochodom, tie banky pôžičky vrátili a dá sa už len polemizovať, či pomoc nebola prištedrá ako ukazujú prakticky neprerušené rasty cien na svetových akciových trhoch vďaka prebytku voľných zdrojov, ale to je zložitejší problém). Krízu pocítila aj Európa, mimo iné tým, že krajinám ako Grécko vzrástli náklady na financovanie a dlhopisy v portfóliách bánk sa už prestali tváriť ako bezrizikové. Bankám hrozil pád. My v Európe sme ale už raz takí, nechať padnúť banku, najmä ak sídli v niektorej z krajín tvrdého jadra Európy? Veď tam majú voliči vklady. Poďme im pomôcť. Ale aby nás niekto neobvinil, že pomáhame súkromníkom, pomôžme radšej ich dlžníkom, aby ich dlhy už nevyzerali tak zle. Namiesto pár miliárd bankám (tak ako zachraňovalo chudobné Slovensko VÚB, SLSP a IRB začiatkom tisícročia), refinancujme radšej ich dlžníkov – štáty s ich prebujnelými rozpočtami, úradníkmi, dôchodkami, zdravotníctvom, armádou a klientami. Veď sa raz z toho nejak vyhrabú a o 4 až 5 rokov aj tak už nebudeme vo vláde, nech si problém rieši niekto iný. Aby bolo alibi dodržané, dlžníci museli prisľúbiť, že sa polepšia. Či to mysleli úprimne, a či niekto veril, že prebujnelý grécky štát (rovnako ako ten chudák černoch zo Stredozápadu si zrazu nájde dobre platenú prácu) zníži podiel štátneho prerozdelenia, platy úradníkom, benefity zamestnancov a nebodaj zisky oligarchom, musel konať naozaj v „dobrej“ viere.

Výsledok poznáte. Černoch na Stredozápade je na tom podobne ako na tom bol, nezamestnaný, a bez vlastnej strechy nad hlavou, len o niečo starší. Amerika je v podstate zotavená aby mohla smerovať v ústrety novým krízam, ale aj výzvam. Grécko je ale zadĺženejšie, nezamestnanejšie a nešťastnejšie a my všetci v Európe vo výsledku chudobnejší s menej výzvami, zato viac problémami. Pritom aj v prípade černocha zo Stredozápadu aj v prípade Grécka stačilo použiť zdravý rozum. Ten ale za Eurofondy nekúpiš, ani ho nenaleješ Jean-Claude Junckerovi, ktorý bude stále tlačiť na zotrvanie Grécka v Eurozóne a pokračovanie celého príbehu bez jeho riešenia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?