Bitcoinová bublina

Autor: Igor Hornak | 30.11.2013 o 8:45 | (upravené 24.2.2014 o 18:40) Karma článku: 8,18 | Prečítané:  1202x

Prekoná kozmickú rýchlosť rastu a opustí matičku Zem, alebo to bude 2. kozmická a zamáva dokonca Zemi nadobro? Bitcoin nastúpil na trajektóriu rastu, akú zažili asi len cibuľky tulipánov počas veľkého holandského tulipánového šialenstva.

Bublinárstvo je večné. Pred niečo viac, ako 2 rokmi svet vytriezvel z ilúzie, že zlato môže len rásť a odvtedy sa jeho cena nevie spamätať. Všetci nákupci zlatých tehličiek od podomových obchodníkov si zrazu uvedomili, že veľkými investormi nie sú. Zlato sa síce nedá jesť, ale má technické použitie a to nielen na šperky. Jeho držba ale nevynáša, zlato neplatí na rozdiel od dlhopisov, akcií alebo bežných termínovaných vkladov žiadny úrok ani dividendu. Zato stojí náklady na skladovanie a stráženie. Investične je blbosť hnaná vierou, že snáď sa nájde väčší blbec a zaplatí za neho viac, ako som bol ochotný zaplatiť ja. Svet zažil kopec bublín, mániu tulipánových cibuliek v 1637, akcie amerických železníc 1840, .com bublinu 1995-2000, hypotekárnu bublinu prvej dekády milénia, z ktorej sa spamätávame dodnes. Aj bratislavská mini burza zabublinovala na prelome 1993/1994. V tom čase prekonala napríklad cena akcií Slovnaftu 3000 Sk po raste z úrovne 800 Sk. V krátkom čase zase cena opadla, a až prakticky do roku 2000 sa motala okolo 500 Sk (ak ma už pamäť neklame). S ostatnými slovenskými akciami to bolo podobne. Našťastie sme boli varovaní z Čiech, kde cunami prebehla o pár týždňov skôr, takže som stihol nájsť „svojich“ väčších blbcov. Akciové bubliny postihli celé národy – na malom Cypre ľudia predávali kozy a kupovali akcie. Bubliny sú vlastne len iná forma pyramidálnej hry (a tie sú nám dôverne známe), stále noví investori prilievajú palivo, až už žiadnych nových investorov nenájdete. Hra založená na vidine rýchleho zbohatnutia a sledovania iných vzorov – pozri, ako ten na tom zarobil.

Bitcoin je vynikajúci nápad po všetkých stránkach. Skvelý matematický algoritmus, myšlienka demokratických peňazí, peer to peer transakcií bez potreby centrálneho zúčtovania a veľkého brata v podobe centrálnej banky. Len jedno soudruzi kryptografickí nedomysleli – že by sa raz Bitcoin mohol stať aj zmysluplným platobným prostriedkom. Jeho množstvo v obehu vopred obmedzené stropom 'zásob' 21 miliónov BTC. Aj 'dolovanie' sa stále sťažuje imitujúc tak iné vzácne komodity v prírode. Množstvo BTC v obehu tak nekorešponduje s veľkosťou ekonomiky, ktorú by mohol obsluhovať. Preto by cena BTC mala neustále rásť. Bitcoin sa, podobne ako zlato, môže deliť skoro donekonečna, nielen na nejaké „haliere“ ale až na miliardtiny BTC. Bitcoin má deflačnosť vo vienku. Nebudem teraz rozoberať, či je vhodná malá proúsporná deflácia alebo proexpanzná inflácia, ale hyperdeflácia je smrteľná. Vedie až k smrti vyhladovaním: „Prečo by som si mal dnes ten rožok kúpiť, keď si za rovnaké peniaze kúpim zajtra 2?“

Aj keď už máme „bankomat“ na Bitcoin a v Bratislave zaň vieme kúpiť sendviče, pri súčasnom bublinovom raste je blázon kto BTC kupuje aj (v chamtivosti) nepredáva a rovnaký blázon je ten, kto ho vymieňa za svoj tovar. Ten sendvič totiž stojí pečivo, šalát, šunku, syr aj plat predavača a tie za BTC nie sú. Podobne by sa mali zamyslieť aj 'prospektori', či je rozumné investovať do supervýkonných počítačových kariet na rátanie hashov. Aj elektrina niečo stojí...

To ale nič nemení na kráse myšlienky Bitcoinu, škoda, že jeho tvorca je známy len pod pseudonymom Satoshi Nakamoto, ani na dlhodobej skúsenosti, že na bublinách sa dá výborne zarobiť, ak správne načasujete a nezakrúti sa vám hlava. Ak ste nestihli, nesmúťte, nie je len jedna ryba v mori, ako vraví múdre čínske príslovie.

 

Legal Disclaimer: Autor nemá žiadnu pozíciu v BTC a nemieni v najbližších 3 dňoch žiadnu otvoriť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?