Maňka vs Kotleba z pohľadu voľby menšieho zla

Autor: Igor Hornak | 19.11.2013 o 11:00 | (upravené 19.11.2013 o 21:06) Karma článku: 15,21 | Prečítané:  5606x

Som voličom menšieho zla, ako som sa už stihol verejne zdôveriť. V tomto článku sa hypoteticky prenášam do župnej Banskej Bystrice a zamýšľam sa, koho by som volil, keby... Ako vždy, provokatívne. Aj v matematickej analýze vždy skúmame extrémy funkcií, keď chceme dobre poznať ich vlastnosti.

Pri voľbe menšieho zla niet nad exaktný prístup. Zvolil som si zopár kritérií a vyhodnotil som samostatne každé z nich. Viac bodov určí víťaza. Keď taký prístup funguje vo veľkých tendroch, prečo by nemohol poslúžiť aj pri výbere župana?

1. Pobýva Maňka v župnej Bystrici, alebo centralistickom a všeobímajúcom Bruseli? Župan má byť lokalizovaný. Bod pre Kotlebu. Iste, pán Maňka prináša európsky rozmer aj prísľub európskych peňazí. Nakoľko ale vieme, že európske peniaze prospievajú len vyvoleným Európanom, a bežný župný občan si k nim príliš nepričuchne, upravujem skóre na 0,5 bodu za lokalizáciu pre pána Kotlebu.

2. Kotleba bude na župnom stolci nováčikom. Väzby na kamarátov prisatých na župný úrad ešte nemá vytvorené. Biznis tak nezačne od prvého dňa. Hrdí Stredoslováci sa tak môžu tešiť aspoň na nejaké obdobie transparentnosti, kým aj Mariána nevtiahnu župní oligarchovia do svojich sietí. A možno sa zvodom ubráni. +1 bod pre Kotlebu.

3. Kontrola verejnosti bude určite na Kotlebu väčšia. Tzv. extrémistu sme vo funkcii ešte nemali. Zlyhá alebo si poradí. Oboje bude dobré. Jeho zlyhanie bude znamenať nakladačku extrémistom, že ich riešenie aj výkon správy stoja za fajku močky, ak si poradí, aj to je víťazstvo minimálne pre obyvateľov župy. Jeho sláva ale podstatne nevzrastie, ono si už oligarchia poradí. Ďalší bod pre Kotlebu.

4. Treba dať ľuďom možnosť, aby robili čo chcú. Bolo by o jedného maliara viac, a možno aj generálneho prokurátora sme mohli mať onakvejšieho. Namiesto tohto sme museli vybojovať veľkú vojnu a mať teraz takéhoto „precedu“. Lepšie jedného župana extrémistu, ako extrémistu - martýra. Toto si zaslúži asi podstatne viac, ako jeden bod, systém je ale systém. Bod pre Kotlebu.

5. Iste, extrémistická ideológia, tiež som sa nad tým zamyslel. Kotleba stavovskú spoločnosť hlása, Maňka je jej súčasťou, akurát takej zredukovanej na dva stavy – Oni všemocní a my všetci ostatní bezprávni. Vo výsledku obaja siahajú na slobody, chcú silný štát čo všetko riadi. Toto je samozrejmé u mňa KO kritérium pre oboch kandidátov, keby sme tak mali niekoho tretieho, tu ale panuje prísna dichotómia. Maňka je asi predsa len menším zlom, bod pre pána Maňku.

Kotleba vyhral na body 3,5 : 1.

Zvoľte si sami kritériá, ja len predstavujem moju metódu. V žiadnom prípade nepropagujem víťaza. V sobotu uplatním kritériá menšieho zla v Bratislave medzi Paľom a Monikou.

Použite rozum, nie city a emócie, ktorými nás kandidáti a ich volebné tímy radi bombardujú. A pre Boha ani nie „Aka fuka funda luka....“ - aj keď pre nerozhodných funguje spoľahlivo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?