Krátke zamyslenie nad voľbami v Česku

Autor: Igor Hornak | 27.10.2013 o 19:30 | (upravené 28.1.2014 o 22:20) Karma článku: 11,22 | Prečítané:  497x

Výsledok volieb v Česku sa len málo líši od výsledku volieb na Slovensku. Pravdepodobne dlhá spoločná skúsenosť od monarchie, cez prvú aj druhú republiku až po podobné zážitky počas samostatnosti znamenajú, že stále platí: ako by nás jedna mater mala.

Aj v Česku zvíťazil SMER. ČSSD + ANO = 39,10%. Voliči sociálnych istôt volili ČSSD, voliči mesiášov a nádeje, že v živote je niečo zadarmo volili Babišovo ANO. U nás je tá socialistická a fašistická zložka (veľkokapitálu) schovaná pod jedným logom. Predstavte si, ako keby taký pán Široký vystupoval pod názvom vlastnej strany. Úspech jednoduchých hesiel: „Ano, bude líp“, „Yes, we can“, či „Ľudia si zaslúžia istoty“ stále nájde najviac priaznivcov – nádej na niečo bezpracné, čo im niekto donesie až pod hubu, stále najviac rezonuje.

Proti korupcii sa neoplatí bojovať, ukazuje výsledok českej pravice. Pravica rozviazala ruky polícii v odhaľovaní korupcie, nakoniec bola sama vyšetrená. Kto bojuje proti korupcii spravidla sa (alebo ho) zašpiní a padne vlastnou zbraňou. Pravdepodobne "najčistočnejsí" premier českej samostatnosti Nečas padol na korupcii a zneužívaní právomocí, proti ktorej úprimne bojoval. Aj budova košického daňového úradu a platinové sitká zverejnené práve vďaka snahe o transparentnosť boli nakoniec pre našu pravicu smrteľné.

Okamura predsa dáva väčšiu nádej ako Matovič v protestnej časti voličského spektra. Napriek idiotskej prvej časti názvu strany – „Úsvit“ (zrejme daná poetikou ďalekého východu) tá druhá časť názvu „priamej demokracie“ je snahou o emancipáciu občana. V porovnaní s deštrukčnou OľaNO charakterizovanou vyjadrovaniu sa k všetkému ale bez úsilia o zmenu konceptu tohto nepodareného štátu. Snaha o výmenu politika za politika je totiž vopred odkázaná na neúspech. Ten, kto chce ovládať druhých totiž spravidla úplne normálny nie je, preto vždy ide o výber väčšieho či menšieho sociopata.

Aj rysujúca sa koalícia ČSSD, ANO a KDÚ-ČSL by mala pravdepodobne paralelu na Slovensku, keby SMER nebodoval nadpolovičnou väčšinou. KDH sa na miesto vo vláde so SMERom triaslo už dávno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?