Patrí bitka do parlamentu?

Autor: Igor Hornak | 4.9.2013 o 18:56 | (upravené 14.11.2013 o 14:17) Karma článku: 13,49 | Prečítané:  1027x

Dosiahli sme vari ďalší míľnik slovenského parlamentarizmu, fyzickú potýčku medzi poslancami? U jedného z nich prekročila urážka vyslovená druhým exemplárom zástupcu ľudu prah citlivosti, tak to riešil násilím. Násilie je len pokračovanie politiky inými prostriedkami. Tak prečo by nemohli facky a bitky patriť do parlamentu, kde je koncentrácia politikov tak vysoká?

Že v parlamente zasadajú nejak špeciálne kvalitní ľudia, starostlivo vybraní a testovaní, rytieri ducha, pokoritelia mét pre vstup do Mensy, či držitelia hrdých titulov doktorov filozofie z uznávaných univerzít nikto ani neočakáva. Okrem lídrov, ktorých pozná aj širšia verejnosť vďaka pozornosti, ktorú im venujú médiá, je väčšina poslancov len pasažiermi hromadného zájazdu organizovaného politickými stranami. Ich príspevok k politike je spravidla len stlačenie tlačidla na hlasovacom zariadení podľa zdvihnutého palca. Predloženie návrhu zákona poslancom je rovnako nepravdepodobný, ako aj neželaný jav. Ak sa niekto aj takejto iniciatívy dopustí, je za tým starostlivo pripravený text právnikov lobistu, prerokovaný s vrchnými straníckymi potentátmi. Podobne je to s prejavom samostatného myslenia. O to väčšia tvorivosť sa ale prejaví v rozvíjaní základných téz súdruha predsedu, či grémia straníckeho ideológa alebo prianí straníckeho financiera. Pretože vecné argumenty často chýbajú, zvrháva sa dišputa osoby politického oponenta. A keďže majú imunitu na výroky, urážanie je beztrestné, najmä ak patríte do majoritnej politickej tlupy. Politici nie sú o nič menej agresívni ako bežná vzorka populácie, možno aj viac. Chcieť ovládať iných a rozhodovať o nich je už samé o sebe aktom násilia a prejavom tejto agresivity. V tomto prípade sa agresivita prejavila útokom na česť iného chlapa. Skúste to urobiť v civile, napríklad vstúpiť do krčmy a uraziť chlapa od susedného stola. Okamžite povstane celý stôl a ulamuje stolu nohy.

Kedysi bola česť najväčším majetkom chlapa. Za česť sa chlapi bili na päste, pištole, meče, tiekla pre ne krv. Teraz je česť len položka vymeniteľná za prachy. Nanajvýš tak využiteľná pri ochrane cti na slovenskom súde, kde česť politika ešte stále vysokú cenu meranú výškou odškodného (často vyššou ako je odškodné za zavinenú stratu života blízkeho človeka).

Bitka do parlamentu patrí, pokiaľ bude vecný argument nahrádzaný diskreditovaním protivníka. Doplnené: Kým politický oponent bude považovaný za nepriateľa, kým kritika názoru bude považovaná za útok na osobu jeho nositeľa, kým valec väčšiny bude valcovať ostatných.

P.S.: Samozrejme, nechcem, aby sa poslanci mlátili. Chcem aby vecne argumentovali, presadzovali názory a zákony na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia a svojej cti. Na to sme ich tam predsa volili.

P.S.2: Že bitka do parlamentu patrí súhlasí aj zbitý poslanec: http://www.youtube.com/watch?v=L7hCwvQanfA. Konzistentnosť názorov u poslanca by bola prekvapením.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?