Námestia

Autor: Igor Hornak | 17.6.2013 o 18:48 | (upravené 29.8.2013 o 13:27) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  294x

Námestia sú symbolom občianstva, slobody a boja za ňu. Pre národy znamenajú veľa, preto často nesú názvy významných udalostí alebo osôb v národných dejinách. Aj zápas o smerovanie Turecka – ako sekulárnej západnej demokracie či orientálnej náboženskej despócie je spojený s námestím – Taksim. Na námestiach sa oslavujú víťazstvá – vojnové aj futbalové, stavajú sa na nich šibenice. Pre mňa sú najväčšími symbolmi najmä tieto:

Staromestské námestie. Pozeralo na mňa z učebníc dejepisu, násteniek k víťaznému februáru. Na ňom zaznelo „Práve se vracím z hradu“ a nastúpil žalárenský socializmus a 40 rokov nehybnosti a stagnácie, bonzáctva, riťolezectva, rodinkárstva a paraleného života súkromného azylu.

Červené námestie. Miesto osláv víťazstva nad fašizmom alebo jedného temna nad druhým. Prehliadok zbraní tábora mieru a socializmu ale aj arzenálu expanzie. Miesto, kde Mathias Rust s malou Cessnou 172 prefackal generálov a nabil Michailov Gorbačovovi zbraň do perestrojky a zmiereniu v studenej vojne.

Námestie Tien An Men, kde napriek celosvetovému odmäku režim kruto tankami potlačili študentské protesty.

Námestie SNP a cinganie kľúčami napriek mrazu zohrialo nádeje na slušnejšiu spoločenské usporiadanie. Symbolizuje ale aj neschopnosť zmenu dotiahnuť do konca a nedať si štát ukradnúť bývalými mocipánmi a ich pohrobkami.

A nakoniec Marktplatz v švajčiarskom mestečku Appenzell, dejisko Volksabstimmungov, referend, ktorými Občan riadi svoje záležitosti v priamej demokracii. Lebo tá skutočná demokracia je tá najpriamejšia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?