Nič viac, len malá konšpiračná teória

Autor: Igor Hornak | 11.6.2013 o 12:08 | (upravené 28.1.2014 o 22:23) Karma článku: 6,78 | Prečítané:  890x

Každý živočíšny druh sa snaží rásť. Rozširovať sa, zvyšovať počet jedincov, osídľovať nové územia. Rásť môže dovtedy, kým sa nenájde predátor, ktorý zreguluje jeho stavy, narazí na konkurenta alebo kým sa neminie potrava. Nijak inak to nie je ani s tajnými službami.

Živočíšny druh

Tajné služby sa chovajú ako samostatný a zvláštny živočíšny druh. Už samotné prijatie do každej z nich znamená rituál zasvätenia, uchádzač sa z bežného Janka stane príslušníkom niečoho zvláštneho a výnimočného a začne rozlišovať – My a Oni. A každý príslušník, ako súčasť tohto organizmu, usiluje o jeho prežitie a rozšírenie sa. Úplne prirodzene, už z číreho pudu sebazáchovy. Silnejšia a početnejšia organizácia aj pre jednotlivca znamená väčšie možnosti uplatnenia, od služobného postupu až po finančné ohodnotenie. S ďalšími kompetenciami ďalej narastá moc. S každou ďalšou možnosťou sledovania, odpočúvania, analyzovania.

Predátori

Ešte sa zbaviť predátorov. Tými by mohli byť iné tajné služby, ale to sú skôr kolegovia, s ktorými si vedia podeliť teritóriá. Nakoniec, existencia cudzích tajných služieb vyvoláva potrebu tých našich. Skutočným predátorom sú rôzne výbory na kontrolu tajných služieb a najmä občianska spoločnosť. Rastom moci tajných je občianska spoločnosť potieraná.

Potrava

Druhou podmienkou rastu je potrava. V prípade tajných služieb to nie je nič iné, ako peniaze. Zdroje, z ktorých sú vyplácaní agenti, nakupované zariadenia, hradená prevádzka. V demokratických krajinách prostriedky schvaľujú zástupcovia občanov, parlamenty. Zdroje sú vždy vzácne, preto parlamenty necítia prílišnú potrebu alokovať veľmi štedré zdroje (ako len v EU škrtíme obranu). Podobne, ani diktátori nemajú prílišný záujem na veľmi silných tajných službách, ktoré by eventuálne mohli ohroziť samotných diktátorov. Stačia tak akurát, zlikvidovať politického protivníka, s cudzími tajnými službami aj tak diktátori často spolupracujú. Zvýšeniu rozpočtu preto treba pomôcť. A nič nie je účinnejšie ako pocit ohrozenia. Nič nepresvedčí diktátora viac, ako neúspešný atentát na jeho osobu, úspešný znamená nového diktátora aj novú tajnú službu. A v demokracii žiadny spravodlivý poslanec predsa nedopustí, aby jeho voliči boli nebodaj ohrození. Preto rast rozpočtov spravidla nasleduje po teroristickom útoku, tentoraz úspešnom teroristickom útoku. Teroristický útok, ktorý sa podarilo prekaziť, bol predsa odrazený s existujúcimi zdrojmi, preto žiadne zvyšovanie rozpočtu nevyžaduje.

Z pohľadu súboja druhov nerobia nič zlé, len to, čo robí každý živočíšny druh, snaží sa prežiť. Predátorov vytvoríme asi ťažšie, občianska spoločnosť je na ústupe a kontrola parlamentom zlyháva. Jediné, znížiť množstvo potravy.

Nič viac, len taká malá,  prírodou inšpirovaná, konšpiračná teória....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?