Potrebuje slušné Slovensko naozaj lídra?

Autor: Igor Hornak | 1.6.2013 o 13:00 | (upravené 2.6.2013 o 20:59) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  727x

Zarazil ma názov knihy jedného z politikov. Pohľad upretý do diaľky, aby zdôraznila víziu, zamyslená tvár, aby podporila vážnosť chvíle aj tiaž zodpovednosti. A všetko vysvetľoval nápis „Slušné Slovensko potrebuje lídra“. Patetické, ako celá téma lídrov a určite aj aj tohto článku :-)

Pamätám na 1. Máje za socializmu. Okrem hesiel o nerozdielnom bratstve so sovietskym ľudom, prekračovaní plánov a podpore veci mieru a socializmu niesol dav podobizne živých aj mŕtvych potentátov komunistického režimu. V dnešnom „newspeaku“ lídrov. V dokumentoch z dôb 2. svetovej vojny, s ktorými sa vždy v máji pretrhne vrece na dokumentárnych kanáloch, sa naparujú vodcovia nacistického a fašistického režimu. Populizmom, demagógiou dokázali v ľuďoch vyburcovať tie najhoršie vlastnosti a emócie vytiahnuté z hĺbok ich podvedomia a strachu. Tiež boli lídrami.

Nemyslím, že by mi chýbali lídri na Slovensku, tých samozvaných má Slovensko nadbytok. Ľudí, čo chcú v mene štátu a vyšších záujmov obmedzovať slobody ľudí. Chýbajú mi občania. Sebavedomí, slobodní a nezávislí. S dostatkom pudu sebazáchovy. Zvažujúci na laboratórnych váhach, čo im moc a politici servírujú, podobne ako anorektik pri kontrole nutričného zloženia šalátového listu. Hrdí občania, čo len neradi odovzdávajú svoju moc komukoľvek, kto sa o ňu len tak mimochodom uchádza. Len oni si autenticky môžu vybrať lídrov a prirodzene ich nasledovať. Občan, ked si?

Líderstvo predpokladá nasledovanie. Ak lídra nik nenasleduje, ostane stáť sám, ako „kôl v plote“ - zo slávneho prejavu súdruha Jakeša v Komorním Hrádečku. Ak som sa už vrátil do čias vojny, vynára sa aj iný obraz. Po rozbombardovaných uliciach Londýna rázne vykračuje zavalitý chlapík s cigarou v ústach, úsmevom a s ukazovákom a prostredníkom do tvaru V. Winston S. Churchill bol tiež lídrom. Takým prirodzeným, čo sa za lídra nevyhlasoval. Lídra z neho urobili práve tí hrdí občania.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Najskôr partneri, potom nepriatelia na život a na smrť. Príbeh Sýkorovej vraždy

Zlikvidovať mafiána Miroslava Sýkoru mala podľa kľúčového svedka záujem aj Slovenská informačná služba.


Už ste čítali?