Nech odpočúvajú v pokoji!

Autor: Igor Hornak | 31.5.2013 o 19:45 | (upravené 14.6.2013 o 21:46) Karma článku: 11,95 | Prečítané:  269x

Podozrenia zo zlodejiny v tajných službách nebudú nikdy poriadne vyšetrené. Vždy sa ukryjú pod rúško tajomstva. Toho nezbavia mlčanlivosti, inde zasiahne výbor pre kontrolu tajných služieb, minister vec zametie pod koberec. Kto by si to chcel rozhádzať s tajnými, najmä keď na jeho ceste na politický vrchol viedla cesta kľukatá. Ponúkam systémové riešenie.

Tajné služby odpočúvajú, sledujú, konšpirujú, fabulujú. Vykonávajú činnosti nominálne v štátnom záujme. Štát ich za to štedro platí a umožňuje im veľkoryso narábať so svojími aktívami. Tak tajné služby normálne fungujú. Štáty im zverujú „License to kill“, Aston Martiny, pištole Walther PPK aj tie chrumkavé baby. Pri ochrane záujmov „koruny“ pred rôznymi padúchmi. Bojujú v časoch studenej vojny aj medzinárodného terorizmu. V časoch všeobecnej špionáže, nepresných fotografií, poznámok písaných neviditeľným atramentom aj nedobytných firewallov a kryptovaných prenosov. Vo vojne práca tajných služieb zachraňuje či marí desiatky tisíc životov. Zlyhanie pri Pearl Harbor, naopak skvelý výkon pri Midway, rozlúštenie kódu Enigma zachránilo Britániu pred hladom, pomohli oklamať Wehrmacht a vylodiť sa v Normandii. Púštne búrky boli na spojeneckej strane takmer bez strát, ale pohnojili dvojičky. Aj československí agenti mali svoju úroveň, povráva sa, a nemyslí sa tým boj s vnútorným nepriateľom, ale skutočná špionáž vtedy v službách tábora mieru a socializmu.

Ako ale teraz fungujú tajné služby v mierumilovnej holubičej krajine pri ochrane záujmov štátu? Ochránili vari štát a jeho ústavné zriadenie pred vonkajším, či vnútorným nepriateľom? Neodišli vari kvóty Interblue? Neskončila kauza Tipos platbami offshorom? Vládne skutočne v krajine premiér a ostatné ústavné inštitúty a nie neznáma sila tajomnej „čiernej ruky“? Očakával by som od nich analýzu, rozkrytie, rozvrátenie, poskytnutie informácií riadnej polícii alebo pomoc rýchlej reakcii vlády. Sú kompromitované, dekonšpirované, ich dokumentami disponujú novinári a bavia sa o nich chlapi na pive. Väčšinou bojujú len samé proti sebe. Nefungujú tak, ako by mali a ak aj fungujú, štátna moc získané informácie nevie využiť. Vraj aj kšeftujú s informácii a poskytujú odplatné služby civilom. Pohnoja aj triviálne operácie na ochranu integrity štátu ako sa to ukázalo pri kauze Gorila. Načo sú nám vlastne tajné služby? V našej krajine, kde zákony, rozpočet, a vládne rozhodnutia prijímame na pokyn diaľkového ovládača z Bruselu? Kde nám velenie NATO dá tak dispozície pre nasadenie protichemickej roty?

Ponúkam systémové riešenie: zrušme tajné služby! Nebude nelegálneho odpočúvania, nebude hesiel nbusr123, únosov prezidentovho syna, škandálov s triptychmi ani sokolíkmi prejasnými, ušetríme kopec prachov. Schopných a čestných agentov zaraďme do radov normálnej polície. A tajným službám napíšme na pomník „Odpočúvaj v pokoji!“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?