Radšej inžinierov ako právnikov

Autor: Igor Hornak | 15.5.2013 o 20:27 | (upravené 2.6.2013 o 21:04) Karma článku: 18,43 | Prečítané:  1894x

Nechcem sa dotknúť ctihodného právnického stavu, dámy a páni, o vašej užitočnosti ťažko pochybovať. Ale je vás veľa, priveľa. A to ešte 6 fakúlt chrli do vašich radov stále nový dorast. Elévi práva platia v advokátskych kanceláriách za to, že môžu absolvovať koncipientskú prax. Premnoženie akéhokoľvek, aj užitočného tvora, znamená ohrozenie ekosystému, inak to nie je ani s premnožením právnikov.

 

 

Kedysi som počul vtip z Ameriky: „Máme jednu zlú a jednu dobrú správu. Tá zlá je, že padlo lietadlo, tá dobrá, že bolo plné právnikov.“ Vtip odrážajúci postoj amerického „národa právnikov“ k právnikom. Priveľa právnikov škodí, možno aj v Amerike, ktorá je ale na právnikoch vystavená. Americký systém ale má racionálny základ. Zapriaha chamtivosť právnikov do služby verejnosti. Právnici ako supi krúžia okolo obetí všetkého možného bezprávia, aby za odmenu v podobe podielu na vysúdenom presadili práva poškodených. Bránia tým potenciálnym páchateľom chovať sa principiálne nemravne. Násobenie trestu za každé zopakovanie priestupku, či riziko prehry v tzv. „class suit“ - žalobe, v ktorej prehra v jednotlivom prípade môže privodiť povinnosť odškodniť všetkých poškodených, aj keď sa priamo k žalobe nepripojili, má značnou motiváciou dodržiavať férové pravidlá. Je jasné, že systém môže uletieť, preto nájdeme na kávových šálkach varovanie, že káva môže byť horúca.

Nechápem ale, načo sú tie megatony právnikov v krajinách s kontinentálnym typom práva. So zákonom napísaným tak, že stále sa zväčšujúcimi stohmi papiera v jeho zbierkach sa snažia popísať aj dĺžku a tóninu prdu. Upravujú každú podrobnosť fungovania komplikovanými konštruktami, v ktorých sa myšlienka stráca a často sa aj najväčšie právne kapacity musia obrátiť k čiste gramatickému výkladu, rácio z nich totiž vysublimovalo. A aj na tom sa dokážu posekať. Priveľa právnikov znamená účelové zákony, použiteľné často na jediný prípad, ale zamorujú ovzdušie na desiatky rokov.

A čo je úplne najhoršie, aby sa právnici vyhli úradom práce, zamorili vládu. Z 15 člennej vlády máme fiškála premiéra a ďalších 7 členov zboru. Právnikom je prezident, predsedovia najvyššieho aj ústavného súdu. Bude ním aj generálny prokurátor, až sa na ňom zvyšok právnikov v štáte dohodne. Paradoxne, šéfom najvyššieho zákonodárneho orgánu nie je právnik. Právnici boli predsedovia vlád – Vladimír Mečiar, Jozef Moravčík, Ján Čarnogurský, Robert Fico. Prekvitala táto krajina pod ich kuratelou? Ak nespomeniem Ivetu Radičovú, jej mandát bol prikrátky, jediným neprávnikom bol inžinier Mikuláš Dzurinda. Za jeho vlády krajinu ovládli inžinieri a začalo vylepšovanie, prišla chuť tvoriť a výsledkom bol rast, rozviazanie zdrojov krajiny aj príchod investorov. Členom NATO, OECD a Európskej Únie sme sa stali práve za vlády inžinierov – tvorcov. Inžinieri nehľadajú kľučky, ich konštrukty dodržiavajú prírodné (a prirodzené) zákony, ktoré ja ťažko oklamať. A ak sa im to predsa pritrafí, ich výtvor sa zrúti, alebo naopak, posunie poznanie ľudstva ďalej. Fiškálske zákony sa riadia účelom, nie zdravým rozumom, efektivitou ani snahou o bežným človekom vnímanou túžbou po spravodlivosti. Právnici budú fungovať cez zákazy a rozkazy, prikazovať vetru aj dažďu bez ohľadu na fyziku, kým inžinieri postavia štát na prirodzených prírodných pravidlách. Inžinieri budú brániť produkcii entropie, naopak budú uvoľňovať užitočnú energiu. Rozviažu sily spoločnosti, ktorá sa tak sama bude posúvať k novým metám rozvoja. Napíšu zákony tak, že sa v nich vysomári každý, bude im rozumieť a ak jeho pohnútky nebude viesť kriminálny záujem, nebude ich ani porušovať.

Záverom, len úsmevne dodávam. Buďte tvoriví, používajte zdravý rozum inžiniera, majte pud sebazáchovy a nabudúce nevoľte právnikov!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?