Dobrý deň, neruším?

Autor: Igor Hornak | 5.5.2013 o 11:08 | (upravené 25.7.2013 o 14:37) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  878x

Dobrý deň, môžem hovoriť s pánom riaditeľom. Nie, prepáčte, riaditeľ je zaneprázdnený, nemôžem vás prepojiť. Môžte mi povedať, v akej veci voláte, ak to bude pre nás zaujímavé, zavoláme vás späť. Nie, to môžem len s pánom riaditeľom. Zavolám neskôr. Dobrý deň, …., robíme prieskum spokojnosti so slovenským bankovníctvom. Dobrý deň, práve ste použili služby nášho call centra, robíme prieskum kvality poskytnutej služby. Dobrý deň, … dovoľte, aby som vám predstavila ponuku inzercie v našom časopise. Dobrý deň, poslali sme vám analýzu krátkodobého vývoja sóje, rád by som vás upozornil na možnosti, ktoré to prináša...

 

Vyvolávajú vám? Otravujú vás, vyrušujú, vytrhnú z rozhovoru či uprostred riešenia problému, na ktorý ste sa konečne dokázali skoncentrovať? Je to ich práca. Prebiť sa k vám, dostať vás k telefónu a „uloviť vás“. Udržať pri telefóne aspoň minútku, odrapotať úvodné povinné frázy nadrilované k dokonalosti vrátane modulácie hlasu a prízvuku. Aj povinný úsmev predpísaný firemným manuálom je u tých lepších cítiť napriek digitálnemu prenosu hlasu telefónom. Minútku, aby vám mohli ponúknuť, predať alebo aspoň od vás vymámiť informácie, ktoré predajú ich firmy zase ďalej.

Telefonické služby a predaj dáva prácu množstvu ľudí. Musia byť vybavení trpezlivosťou, je zlé počuť pravidelne to protivné „nie, no, net, nein,...“. Často aj s korením, ranná hádka s manželkou aj dlho prechovávaná nenávisť k firme volajúceho. Jeden takýto obchodník mi povedal, že s každým „Nie“ sa približuje k tomu konečnému vytúženému „Áno“. Treba na to mať. Či sedia za počítačom plece pri pleci s rovnako postihnutými v klimatizovanej hale niektorého bizniscentra alebo si doma podvečer privyrábajú po inej práci. Je to osamelý job. Slúchadlá s mikrofónom na hlave. S kolegami sa stretnete možno pri rýchlom obede v kantíne biznis centra a ani sa nestihnete spoznať, tak sa ľudia menia. S magnetickou kartou aj na toaletu, fajčiť výťahom 10 poschodí pred budovu. Napriek množstvu telefonátov je váš jediný spoločník počítač s CRM systémom, či podporou helpdesku. Nielen počíta počty telefonátov, dĺžky hovorov, či pauzy medzi nimi. Sleduje aj veci o ktorých lepšie ani nevedieť. Je to tvrdá práca.

V časoch podnikových ústrední to bolo fajn. Cez našu milú sekretárku nebolo ľahké sa prebiť. Kto nemal dôvod naozaj hovoriť s manažmentom či špecialistami neprešiel. Bola obrnená rovnako ako tí na druhej strane. Oni boli experti na mámenie „Áno“, ona bola perfektná v „Nie“. Teraz prichádzajú telefonáty do intimity mobilu. Už som sa s tým naučil žiť. Neznámym číslam väčšinou nedvíham. Na druhej strane, ak musím volať niekoho, kto moje mobilné číslo nemá v kontaktoch, posielam mu SMS, že ho budem volať a prečo. Robí to stále viac ľudí. Keď už neznáme číslo zdvihnem, snažím sa byť slušný. Nezisťujem, odkiaľ majú kontakt. Čísla, adresy, osobné údaje obiehajú ako komodita, telefonista na druhej strane ani netuší, ako ich jeho zamestnávateľ získal. Ak ma ponuka nezaujme v prvej chvíli, snažím sa moje „Nie“ povedať pri prvom prerušení monológu telefonujúceho, načo budiť zbytočné očakávania.

Vadí mi, keď sú neodbytní. Spomínam si, že po piatom telefonáte makléra lámajúceho ma, aby som peniaze firmy určenej na platy zašpekuloval s riadnou pákou v sóji. Na otázku: „Tak čo pán riaditeľ, idete s nami do tej sóje?“ som do telefónu skríkol: „Pre mňa za mňa, Vy si môžete isť aj do …., ale ja s Vami do žiadnej sóje nejdem!“

Na to sa už konečne urazil a viac nezavolal.

Minimálne to bol živý človek, čo sa vie aspoň uraziť. Adrenalín mi zdvihol telefonát automatu: „Dobrý deň, vypočujte si ponuku, aká sa neodmieta. Ak chcete ušetriť s ….. od ..., stlačte jednotku“. Hlas automatu opakoval ponuku dvakrát, potom sa spojenie prerušilo. Nedalo mi, vytočil som číslo zo zoznamu prijatých hovorov. Oznam v telefóne hlásil, že číslo sa nepoužíva. Tak to už nie..., tú firmu som zaradil na blacklist.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?