Po krásnom góle.

Autor: Igor Hornak | 20.4.2013 o 18:20 | (upravené 20.4.2013 o 18:25) Karma článku: 7,31 | Prečítané:  292x

Aj keď nebol Jano Sýkora prvý hokejista prvý, čo skóroval inou technikou, ako to bežne vidíme na hokejových zápasoch, vždy to vyvolá viaceré otázky. Spôsobia inovatívne strelecké techniky v hokeji revolúciu, alebo sa stále budeme tešiť z konvenčných gólov?

 

Tešil som sa ako vždy, keď sme Ján Sýkora znížil proti nášmu úhlavnému hokejovému rivalovi, Čechom. A ešte akým gólom, prvé opakovanie, iný pohľad, no nádhera. Aj keď nebol prvý na svete, Jano Sýkora potvrdil svoju techniku, entuziazmus, inovatívnosť a správnu odvahu za nepriaznivého stavu nezvoliť prihrávku pred bránu, ale ako veľký hráč zobral zodpovednosť do vlastných rúk a dostal sa do titulkov. Tréner Vujtek asi nedal taktický pokyn – za bránou naberieš puk čepeľou hokejky a zanesieš ho do až brány.

Položil som si ale inú otázku. Môžu podobné inovácie - donášky pukov až do brány zásadne zmeniť hokej? Stanú sa novou zbraňou hromadného ničenia, ktorá zlikviduje futbalové výsledky v hokeji? Vo väčšine prípadov padajú góly zo striel, dorážok odrazených pukov alebo uvoľnení strelca  priečnou prihrávkou bezprostredne pred bránkoviskom, gólu tak padá do prázdnej brány. V obrovskej väčšine gólov sa puk pri strete s hokejkou strelca dotýka ľadu, trafiť vzduchom letiaci puk je vzácne. V prípade Sýkorovho gólu je puk pri strele nesený dynamikou pohybu sústavy hokejka a puk. Vzájomným pôsobením sily hokejistu prenášanej hokejkou a zotrvačných síl pôsobiacich na puk ho pridŕžaju na čepeli, až kým hokejista pohyb hokejky nezmení. Obránca prakticky nemá inú možnosť, len do pohybu útočníkovej hokejky vložiť vlastnú hokejku alebo telo. Iniciatíva, ktorú má útočník vždy, mu pri nesení puku dáva jednoznačnú výhodu. Mužstvo s hráčmi, ktorí podobné finty ovládajú by teda malo byť vo významnej výhode.

Ako sa teda prejaví strelecká inovácia na svetový hokej? Sú možné dva extrémne scenáre vývoja. Prvý som nazval „európsky regulačný“ – nosenie pukov v situáciách predchádzajúcich gólu zakážeme, góly nebudeme uznávať a pokusy trestať napríklad dvoj minútovým trestom. Druhý „svetový globalizačný“ - tisíce mladých hokejistov aj ich starších kolegov od Kanady až po Dubaj budú do úmoru kľučkovať medzi kužeľmi po lade a nosiť puky na hokejkách na ľadových plochách. Pribudne aj prihrávka bez dotyku s ľadom. Rozšíria sa masky brankárov a ramenné deflektory, ktoré budú vykrývať horné vinkle. Pribudne nový ukazovateľ popri kanadskom bodovaní – držanie puku vo vzduchu. Nakoniec sa hokejové hnutie rozdelí na nadšených podporovateľov nového „airhokeja“ a staromilcov, kde sa puk bude striktne pohybovať po ľade.

 

Čo všetko človeka nenapadne po jednom peknom góle.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?