Prenesenie vojny na územie nepriateľa

Autor: Igor Hornak | 7.9.2015 o 19:16 | (upravené 7.9.2015 o 20:54) Karma článku: 6,96 | Prečítané:  728x

Preniesť vojnu na územie nepriateľa je manéver strategického významu. Umožňuje viazať jeho zdroje, obmedzuje hospodársky život, poškodzuje morálku. Ešte lepšie je rozpútať na nepriateľskom území revolúciu alebo občiansku vojnu.  

Geniálny manéver sa asi najviac podaril nemeckej generalite rozpútaním revolúcie v Rusku, ktorá túto mocnú krajinu vyradila z radov nepriateľov za 1. svetovej vojny. Je neuveriteľné, ako tento obtiažny manéver zvládli stratégovia Islamského štátu.

V prípade Slovenska nemusel naše „brehy“ dosiahnuť dokonca žiadny utečenec a už sme vo vojne. Dva jasne vyhradené tábory – humanisti, slniečkari, neomarxisti alebo ako sú všeliak označovaní na jednej strane. Fašisti, rasisti, xenofóbi, racionalisti, patrioti, normálni občania na strane druhej. Každý so svojim politickým predvojom, médiami, ideológiou a propagandou. A rozpor je nezmieriteľný.

Bojujeme o charakter nášho štátu, či pomôžeme ľuďom v núdzi, splatíme náš dlh, ktorý máme voči svetu preto, že sa máme trochu lepšie, naše náboženstvo hovorí nezabiješ, inakosť neznamená upálenie, či sťatie hlavy, a krajinu sme si krajinu zdevastovali o trochu menej a nemnožíme sa ako ratlíky.

Aj druhá strana samozrejme bojuje o veci, ktoré sú pre ňu dôležité, kontinuitu svojich tradícií, bezpečnosť detí, vládu zákona aj blahobyt, ktorý zas až takou samozrejmosťou v našich končinách nie je. Znepokojuje ich aj to, že nejakí samozvaní byrokrati tisíce kilometrov ďaleko majú rozhodovať o ich susedoch a celých krajinách.

Netuším, či to bol geniálny zámer nejakého vojenského stratéga  alebo len vedľajší efekt, táto operácia vyšla dokonale. A o to viac, že náš vnútorný konflikt nemá riešenie. A čím viac bude každý tábor kričať a presviedčať o svojej pravde, tým to bude ťažšie. Islamský štát ani státisíce ľudí, čo sa bez ohľadu na nebezpečie vydávajú v nádeji k Euróskym brehom sa nezastavia. Budeme pre nich ľahkou korisťou, len či bude vtedy ešte o čo stáť.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?