Elita slovenská, kam si sa podela?

Autor: Igor Hornak | 16.1.2014 o 19:05 | (upravené 16.1.2014 o 21:12) Karma článku: 12,92 | Prečítané:  537x

Sme národ bez elít. Národ bez elít nie je národom. Je len kmeň alebo nejaká tlupa. Nemá sa čím hrdiť, nemá mu ani kto nastaviť zrkadlo. Nevytvára idey, nanajvýš heslá.

Národ si môže vo voľbách zvoliť hocikoho, aj úplného idiota, asociála, masového vraha. Testy PISA ukazujú, ako sa strácame v schopnostiach chápať text, alebo vyriešiť logický problém. A nie je to hlúpnutie len mladej generácie, hlúpnutie sa prejavuje v celej spoločnosti. Na to, aby sa národy neprepadli do úplnej žumpy si vytvárajú elity. Spisovatelia, filozofi, vedci, špičkoví podnikatelia, pedagógovia aj populárne osobnosti ako sú športovci, herci. Oni potom formujú spoločnosť, ich názory posúvajú celospoločenskú diskusiu, tvoria vzory. Slovenská elita niekam zaliezla, alebo sme na tom až tak zle, že už u ju ani netvoríme? Elita sa nevyjadruje, a ak, tak len na okrajových fórach. Ekonómovia zaliezli do štátom platených inštitútov, v ktorých objavujú krásu dotácií, prerozdeľovania, vysokého zdanenia a sociálneho inžinierstva, tak ako predtým chválili slobodný trh, kým bol niekto ich think tanky ochotný financovať. Herci, ktorých starší kolegovia moderovali nežnú revolúciu predsa neprejavia názor, čo keby im ušla životná rola v národnom, RTVS (tých pár výnimiek ako Zuza Fialová, Milan Lasica či Milka Vašáryová už česť nezachráni) či slaboduchom seriáli komerčnej televízie vlastnenej obchodným partnerom vlády? Úspešné podnikanie je v slovenských podmienkach naozaj už len otázkou prachov od štátu? A akademici s profesúrami na prestížnych univerzitách vo svete, už zabudli na rodné hniezdo: „Slovensko..., á niečo sa mi marí“.

 

Kde si sa podela elita? Už si vymrela, alebo len za prachy držíš hubu? Držia ťa za mäkké podbruško, alebo si len zo zbabelosti a rezignácie zahodila flintu do žita? Označenie ELITA ste prenechali tým, čo si ich Fico vybral: futbalistov dávno za zenitom, odborárskych funkcionárov, akademikov, ktorých alma matere sa nezmestia na mapu sveta. Umelcov, ktorí namiesto aby sa snažili o žiaru reflektorov sú použiteľní tak na robenie štafáže. Treba prefinancovať filmy, rozvešať diela za štátne? Kedysi mohli možno mohli hompáľať nohami na konári, a bolo im dobre. Treba dotácie na platy a dotovanú elektrinu, či CO2 zadarmo? Ak sa aj cítite elitou, ocitli ste sa v takejto spoločnosti veľkého ducha a vkusu (ale sa nám kotia):

velafica.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?