Ani chlieb, ani hry

Autor: Igor Hornak | 11.9.2013 o 7:55 | (upravené 11.9.2013 o 8:15) Karma článku: 17,19 | Prečítané:  617x

Vladko Weiss, agilný, technický, behavý futbalista, ozdoba včerajšieho reprezentačného zápasu s Bosnou a Hercegovinou nastrelil žrď brány. Nie, nevidel som to, namiesto toho mi ponúkali ten najneodolateľnejší paušál, ten najjemnejší krém a najslovenskejšie pivo, alebo niečo iné. Televízia pretiahla reklamu dve a pol minúty po začiatku druhého polčasu.

Reklamu nevnímam, stačí jej zvučka a mozog mi pavlovovským reflexom prepína do offline režimu. Na mňa kupci reklamného priestoru míňajú peniaze zbytočne. Ale na telku s tým smiešnym názvom nenadávam, ona si kúpila vysielacie práva, ona určuje pravidlá, a čo, že nemá vkus. Nemohol by som na ňu nadávať, ani keby prerušila zápas každých 5 minút, jediné moje hlasovanie je nepozerať, a keďže ma píplmeter nešpehuje, môže jej to byť jedno.

Pointa príbehu je ale inde. Slovenská republika pri všetkej progresivite zdanenia aktivít občanov, odvodoch, vysokej DPH aj na potraviny, spotrebných daniach, cestných daniach, poplatkoch za psa :-), s najvyššími pokutami za dopravné priestupky v okolí, šetriaca na zdravotníctve, školstve, materských, dôchodcoch, s neopravenými výtlkmi na cestách,... nie je schopná zabezpečiť pre bežného Igora z ľudu, aby si po celodennej tvorbe HDP a plateniu daní k večernému pivu a klobáse mohol pustiť futbal zo štátneho (verejnoprávny je čo?) kanálu, za ktorý ešte platí koncesionárske poplatky, lebo má zapojenú elektrinu?

Keď už vládca nie je schopný servírovať národu ani hry, chlieb sa na chlieb už dlho nepodobá, neznamená to, že vládca totálne zlyhal? Vládca zlyhal - štát zlyhal, načo vôbec ten štát máme? Už neverím, že je štát len v zlých rukách, je to systémová chyba konceptu všemocného štátu. Vládcu si predsa vybrali občania – a oni sú ten štát. To mi naozaj aj futbal, reprezentujúci náš „kmeň“ vie poskytnúť len TRH?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?