Pod Kriváňom k obedu

Autor: Igor Hornak | 1.9.2013 o 14:45 | (upravené 7.9.2013 o 6:22) Karma článku: 16,34 | Prečítané:  18918x

Už teda neviem. Z obalu sa na mňa usmieva slovenský štátny znak. Na rube nalepený EAN ale nezačína 858. A pre tých, čo nejaké kódy skúmať nechcú, je napísané krajina pôvodu Nórsko, trikolóra s dvojkrížom ale hlása „Slovenský výrobok“.

losos2.png

Nič proti výrobku, zprudka osmahnutý losos bol základom nášho nedeľného obeda. Prílohy – španielsky špenát Bonduelle a zemiaky, okrúhlučké, jeden ako druhý, lokálne - rakúske, kúpené v Kittsee.

losos1.png

Aj náznak tvrdenia, že jeme niečo slovenské snáď s výnimkou bryndze kúpenej vo farmárskej tržnici je hlúposť. Nepestujeme ani základné potraviny, mládež už nechodí na zemiaky, v ktorých sme boli veľmocou. Kuratá a bravčové sú všetko z cudziny, vajcia slovenského pôvodu by museli byť vybraté z orlieho hniezda. Sme akurát experti na repku olejnú – dotovaný produkt únijného šialenstva o znižovaní závislosti na fosílnych palivách. Dovážame dotované potraviny, ktoré dotujeme bailoutami južných krajín. V cenách potravín nakupujeme naftu kamiónom, platíme diaľničné mýta a nakoniec aj tie kamióny, aby sa k nám potraviny vôbec dostali. Riadime sa kvótami vymyslenými za stolmi eurobyrokratov. Celá euroidea je založená na dotáciách: platíme nezamestnaným, za to, že nerobia a dotujeme pôdu, na ktorej nič jedlého nerastie. Keď sa ale susedovi urodí viac čerešní, chceme od neho, aby nám dal bloček z registračnej pokladne – preháňam. Na tržniciach sa namiesto potravín predávajú hlavne čínske handry. Padnuté na hlavu.

Ministerstvo s angličtinárom na čele volá po Slovenských výrobkoch v obchodoch. Slovenský výrobok musí mať 75% pôvodu na Slovensku. Podľa tohto ministerstva má byť do roku 2020 80% potravín domáceho pôvodu. Výrobky to splnia ľahko, 75% bude tvoriť jeho obal po tom, čo potravinu prebalia na Slovensku. Hoci nemáme more, budeme mať slovenské lososy, slovenskú tropickú papáju aj muškátový orech ale aj slovenské zemiaky vypestované v Egypte.

Na vojne sa hovorilo: čo nespraví puška, spraví tužka. Keď boli výsledky strelieb mizerné, vo výkazoch ich umne opravili. Čo sa na vojne naučíš...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?