Aká Cyrilometodská tradícia?

Autor: Igor Hornak | 8.7.2013 o 8:05 | (upravené 18.9.2013 o 14:34) Karma článku: 12,33 | Prečítané:  913x

Ovládneš históriu, ovládneš budúcnosť. Politici čím totalitnejšieho naturelu, tým viac milujú výročia, milujú symboly a dávno mŕtve osobnosti. Výročia im umožňujú vystúpiť na tribúny a donekonečna onanovať nad odkazmi historickej osobnosti či udalosti a prekryť tým vlastnú impotenciu pri zvládaní problémov súčasnosti. Marxizmus – leninizmus nám zatieňuje Cyrilometodská tradícia.

Jánošík je mŕtvy, nech žije Cyril a Metod. Zbojníka zatienili byrokrati vyslaní z Byzancie, čo priniesli na Slovensko manuály a indoktrináciu. Určite lepšie vzory pre politikov snažiacich sa o upevnenie moci štátu, ktorý už takmer úplne ovláda. Politikov, ktorí navyše z demokracie pripúšťa len jej byzantsko putinovsko oligarchickú formu. Jánošík sa do konceptu hodiť nemôže, je nezávislý berie pánom a rozvracia poriadok nastolený monarchom. Je to vzor daňového optimalizátora, rebelantského blogera alebo hlasateľa slobody a menšieho štátu. Také niečo ani nášmu budúcemu samovládcovi vyhovovať nemôže. Jánošík sa z oficiálnej ideológie postupne vytratí, predpovedám.

Píšeme latinkou, sme rímski katolíci, či protestanti alebo ateisti, grékokatolíkov máme minimálne. Ešte chvíľku možno budeme demokratickou krajinou, tak aká cyrilometodská tradícia? Čo máme oslavovať? Že nám bola vnútená iná kultúra, ktorú k nám pozval monarcha aby upevnil svoju moc? Že bola vymýtená tradícia, ktorú sme si sami vytvárali? Zrazu sú „Starí Slováci“ zabudnutí a Svätopluk už nie je kráľom? Že sovietské, nemecké, bruselské ..., náš vzor?

Ja vám na vaše umelé tradície zvysoka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?