Námestia

Autor: Igor Hornak | 17.6.2013 o 18:48 | (upravené 29.8.2013 o 13:27) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  286x

Námestia sú symbolom občianstva, slobody a boja za ňu. Pre národy znamenajú veľa, preto často nesú názvy významných udalostí alebo osôb v národných dejinách. Aj zápas o smerovanie Turecka – ako sekulárnej západnej demokracie či orientálnej náboženskej despócie je spojený s námestím – Taksim. Na námestiach sa oslavujú víťazstvá – vojnové aj futbalové, stavajú sa na nich šibenice. Pre mňa sú najväčšími symbolmi najmä tieto:

Staromestské námestie. Pozeralo na mňa z učebníc dejepisu, násteniek k víťaznému februáru. Na ňom zaznelo „Práve se vracím z hradu“ a nastúpil žalárenský socializmus a 40 rokov nehybnosti a stagnácie, bonzáctva, riťolezectva, rodinkárstva a paraleného života súkromného azylu.

Červené námestie. Miesto osláv víťazstva nad fašizmom alebo jedného temna nad druhým. Prehliadok zbraní tábora mieru a socializmu ale aj arzenálu expanzie. Miesto, kde Mathias Rust s malou Cessnou 172 prefackal generálov a nabil Michailov Gorbačovovi zbraň do perestrojky a zmiereniu v studenej vojne.

Námestie Tien An Men, kde napriek celosvetovému odmäku režim kruto tankami potlačili študentské protesty.

Námestie SNP a cinganie kľúčami napriek mrazu zohrialo nádeje na slušnejšiu spoločenské usporiadanie. Symbolizuje ale aj neschopnosť zmenu dotiahnuť do konca a nedať si štát ukradnúť bývalými mocipánmi a ich pohrobkami.

A nakoniec Marktplatz v švajčiarskom mestečku Appenzell, dejisko Volksabstimmungov, referend, ktorými Občan riadi svoje záležitosti v priamej demokracii. Lebo tá skutočná demokracia je tá najpriamejšia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?