Rozbité ulice a korupcia

Autor: Igor Hornak | 23.4.2013 o 20:01 | (upravené 8.6.2013 o 23:15) Karma článku: 11,90 | Prečítané:  843x

Pri každodennom nadávaní na povytĺkané ulice som si spomenul na mesačný pobyt v Baku v Azerbajdžáne, vtedy súčasti Zväzu nerozdielneho sovietského. Prvý dojem z mesta s krásnou polohou na výspe Kaspického mora boli neuveriteľne rozmlátené ulice. Vozidlá kľučkovali medzi prepadlinami hlbokými aj pol metra, cesty boli prerušované pásmi utlačenej zeminy. Obchody boli poloprázdne, v potravinách sa dali bez problémov kúpiť len sardinky.

 

Ľudia ale boli čistí, slušne oblečení, o podvýžive ani stopy a ani o jeansy, bežne nosené do „krajiny svetla a budúcnosti“ na šmelinu, nebol veľký záujem. Krajina nejak fungovala, len nám chvíľu trvalo pochopiť ako. V reštauráciách, vraj pre cudzincov, sedeli miestni a napriek suchému zákonu popíjali víno a pojedali šašlik s tonami zeleniny, tráv a čo ja viem ešte čoho.

„To máš tak“, povedal mi domorodec, s ktorým sme sa rýchlo skamarátili čakajúc na zastávke mestského autobusu. Tu cestovný poriadok nenájdeš. Autobus má len za deň niekoľkokrát prejsť po linke. Na konečnej sedí chlapík, ktorý robí čiarky na kus papiera po každom príchode autobusu na konečnú. Prečo ale autobus nechodí? A znova nasledovalo: „to máš tak“. Chlapík, čo robí autobusára, dal úplatok, aby získal miesto vodiča. Vypleštil som oči spomínajúc na inzeráty ponúkajúce vodičom mestskej dopravy aj dva páry ponožiek, len aby sa niekto prihlásil. A úplatok sa musí rentovať, preto namiesto po linke za plat, vozí dovolenkárov za bakšiš k moru. Samozrejme, že prispieva chlapíkovi, ktorý v pravidelnom intervale inkrementuje počet čiarok na papieri. Tiež si to miesto kúpil, tak mu autobusári odvádzajú zo svojej tržby. Ale aj „čiarkovača“ niekto kontroluje, samozrejme, aj ten si to miesto kúpil. Kupovalo sa miesto kontrolórov, kontrolórov kontrolórov, aj dopravných policajtov (najhoršie to vraj mali mladí vodiči, tí pred policajtom úctivo zastavili a hneď mu niečo šuchli, priestupok - nepriestupok, pre istotu.) Kupovali sa všetky miesta na kandidátkach, hovorili mi aj ceny – v transparentnej korupčnej spoločnosti predsa majú byť známe, aj Transparency International by mala radosť, nemusela by uplácať, aby tieto informácie získala. Už si ich nepamätám, len si spomínam, že sa mi pretáčali oči pri sumách v rubľoch, ktoré sme vtedy do korún násobili desiatimi. Korupčný systém fungoval. Bol som pozvaný do jednej milej rodiny a k obedu bola husacina a podávalo sa plzeňské. Kúpená pod rukou od majiteľa obchodníckej živnosti kúpenej pod rukou. To som už ten veľký plán chápal, a už začínam chápať aj pôvod veľkého európskeho plánu na vytvorenie nového Európana.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?